Cover Image

JAK USTALANA JEST WAGA SAMOCHODU

Grudzień 17, 2018 - Czas czytania: 3 minut

Ważenie towarzyszy nam w naszym codziennym życiu; ważymy kuchenne produkty, bagaże lub siebie. Używamy do tego niewielkich wag, które masę ważonych rzeczy podają w gramach lub kilogramach. A w jaki sposób zważyć samochód? Albo dużą ciężarówkę? W takich przypadkach zwykła waga nie wystarczy. Aby zważyć auto, potrzebujemy specjalistycznej wagi samochodowej. W jakich okolicznościach waży się rożnego rodzaju pojazdy?

Problem przeciążonych dróg

Zgodnie z oszacowaniami Inspekcji Transportu Drogowego, aż jedna trzecia pojazdów ciężarowych poruszających się po drogach krajowych to auta przeładowane. Z tego powodu jakość dróg znacząco spada, a przez to obniża się poziom bezpieczeństwa kierowców. Nadmierna eksploatacja dróg powoduje również, że zwiększają się wydatki na ich remonty. Dlatego narzędziem, który w skutecznym sposób może walczyć z problemem przeładowania polskich dróg, jest inteligentny system wagowej preselekcji pojazdów.

Auta na wagę

Waga samochodowa jest specjalistycznym urządzeniem, współpracującym z komputerowym oprogramowaniem. Elementem wagi jest czujnik lub platforma, która określana jest mianem wagi dynamicznej, kamera wideo, która rejestruje ważenie, a także kamery, która jest przeznaczona do identyfikacji pojazdu na podstawie tablic rejestracyjnych. Działa to w następujący sposób: pojazd przejeżdża przez umieszczony w jezdni czujnik i jeśli jest przeciążony, system rejestruje informacje o jego masie całkowitej, a kamera wykonuje zdjęcie pojazdu i tablic rejestracyjnych. Następnie system natychmiast wysyła informację do inspektora transportu drogowego, który ma obowiązek zatrzymać i zważyć pojazd na wadze stacjonarnej. Jeśli inspektor potwierdzi przeciążenie pojazdu, nałoży karę w postaci mandatu. Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce w ten sposób eliminować poruszające się po polskich drogach przeciążone pojazdy i zapobiegać nadmiernemu niszczeniu dróg. Pieniądze z wystawianych mandatów przeznaczane są na ich remonty