Cover Image

Czy zakup używanej wagi samochodowej jest opłacalny?

Zakup używanej wagi z pewnością będzie atrakcyjny pod względem cenowym. Tę opcję wybierają przedsiębiorcy bez odpowiednio dużego zaplecza finansowego lub osoby, które w widzą w tym okazję na zarobek z odsprzedaży. Przed zakupem należy jednak przemyśleć także inne aspekty niż cena. Kiedy taki zakup będzie opłacalny?

Problemy z używanymi wagami samochodowymi 

Cena zakupu używanej wagi nie jest odzwierciedleniem kosztów, jakie trzeba będzie pokryć. Nowy sprzęt ma zerowe zużycie eksploatacyjne i gwarancję producenta. Firmy sprzedażowe przeważnie oferują także montaż we wskazanym miejscu. Przy zakupie używanej wagi trzeba uwzględnić dotychczasowe zużycie, związane z tym koszty serwisowe i oczywiście montaż. Niektóre wagi przy wysokim stopniu eksploatacji ulegają odkształceniom i zniszczeniom pod dużym obciążeniem. Stara waga może zawierać skorodowane elementy metalowe o osłabionej wytrzymałości. Część z nich da się pomalować, inne zaś być może trzeba będzie wymienić. Możliwość serwisu mocno wiąże się z producentem danej wagi samochodowej. Niektóre firmy nie sprzedają części zamiennych, lecz jedynie świadczą usługi serwisowe, co wprowadza swego rodzaju monopol na ceny. Używane wagi od zagranicznych producentów mogą nie posiadać szczegółowych dokumentacji serwisowych, co w przypadku chęci wymiany części staje się kłopotliwe. Prowadzenie takiej polityki sprawia, że nabywcy produktów mogą dokonywać napraw tylko u producentów. Poza tym dostęp do części od zagranicznych marek także może być utrudniony.

Koszty związane z ponownym użytkowaniem wagi samochodowej 

Wszystkie wspomniane wyżej argumenty nie są jednoznaczną odpowiedzią na to, by nie kupować używanych wag samochodowych. Zakup może być opłacalny, o ile nabywca ma wiedzę dotyczącą rynku sprzedażowego, marek i części zamiennych, a w szczególności mechanizmu pomiarowego. W zależności od jakości wykonania może on zużywać się szybciej lub wolniej. Taka wiedza pozwala uniknąć przykrych niespodzianek, które często idą w parze z tanimi zakupami. Niektórzy klienci kupują wagi mechaniczne z zamiarem przerobienia ich na sprzęt elektroniczny, co także wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Przy zakupie wagi używanej powinieneś uwzględnić serwis, który sprawdzi jej stan oraz dokona stosownych napraw. To także sposób na to, by zweryfikować zdatność uszkodzonego produktu. Serwis wag samochodowych może także pomóc w uzyskaniu certyfikatu zgodności wagi z aktualnie obowiązującymi normami. Przeniesienie wagi wiąże się z wymogiem wykonania ponownej legalizacji. Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich czynników i podliczeniu wszelkich kosztów można sprawdzić, czy zakup używanego sprzętu będzie bardziej opłacalny niż zakup i montaż nowej wagi z zerową eksploatacją.

 

Wróć

Jerzy Bajkowski FHU Sensotech przedstawicielem Bilanciai na Polskę

Nasza firma została przedsawicielem Societa Cooperativa Bilanciai na Polskę. Oferujemy pełen wachlarz produktów renomowanej włoskiej firmy Bilanciai. Sprawdź naszą nową ofertę! | [więcej]

Nasza waga samochodowa w LG Chem

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową w zakładzie LG Chem w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. | [więcej]

Nasza pierwsza waga samochodowa na Litwie

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową u jednego z czołowych hodowców drobiu na Litwie. | [więcej]

Uruchomilśmy wagę samochodową w największej fabryce folii w Polsce

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla największej w Polsce fabryki folii we Wrześni.

Nowa waga samochodowa w LOTOS Oil

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla rafinerii LOTOS Oil w Gdańsku | [więcej]