Cover Image

Jak dokładnie zweryfikować nacisk osi w pojazdach?

Do weryfikacji nacisku osi w pojazdach służą specjalne wagi osiowe. Pomiar ten jest ważny ze względu na przepisy zawarte w ustawie o drogach publicznych oraz pozostałe wymagania z wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, w których znajdują się wartości dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi. Określenie tych parametrów jest podyktowane troską o stan dróg publicznych oraz bezpieczeństwo innych pojazdów na drodze.

Badanie nacisku osi informuje o tym, czy ładunek jest rozłożony w pojeździe prawidłowo. Jeśli jedna oś będzie zbyt mocno obciążona to oznacza, że ładunek jest rozłożony nierównomiernie. Taka sytuacja może prowadzić do wypadku samochodów ciężarowych i zagrożenia bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Niebezpieczeństwu można zapobiec ważąc pojazd przed wyjazdem na drogę. Do tego celu wykorzystuje się specjalne wagi samochodowe, które pozwolą zweryfikować czy nacisk osi mieści się w prawnych zaleceniach.

Wagi samochodowe

Bardzo znanym producentem systemów wagowych jest firma Bilanciai, której jesteśmy dystrybutorem. W naszej ofercie znajduje się wiele modeli tego typu urządzeń, które są przeznaczone do precyzyjnego ważenia. Wśród nich najpopularniejsze są wagi samochodowe. Służą do pomiaru nacisku osi wszystkich typów pojazdów. Nasz asortyment jest na tyle zróżnicowany, że można znaleźć urządzenia o różnych długościach, zestawieniach pomostów oraz zakresach ważenia. Dzięki temu wybór właściwego urządzenia jest dosyć prosty. W przypadku, gdy żadna waga samochodowa nie będzie spełniała oczekiwań możemy zaoferować wagi samochodowe na zamówienie.

W przypadku pojedynczej osi napędowej dopuszczalny nacisk nie może przekroczyć 10 ton. Jeśli chodzi o pojazdy silnikowe z dwoma osiami nienapędowymi nacisk może wynosić do 11 ton, gdy odległość między osiami składowymi jest mniejsza niż 1 m oraz do 16 ton, gdy odległość mieści się w przedziale 1 – 1, 3 m. Dla pojazdów o odległości międzyosiowej do 1,8 m dopuszczalny nacisk nie może przekroczyć 18 ton. Przy większych odległościach nacisk osi w pojeździe może wynosić maksymalnie 20 ton.

Wróć

Jerzy Bajkowski FHU Sensotech przedstawicielem Bilanciai na Polskę

Nasza firma została przedsawicielem Societa Cooperativa Bilanciai na Polskę. Oferujemy pełen wachlarz produktów renomowanej włoskiej firmy Bilanciai. Sprawdź naszą nową ofertę! | [więcej]

Nasza waga samochodowa w LG Chem

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową w zakładzie LG Chem w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. | [więcej]

Nasza pierwsza waga samochodowa na Litwie

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową u jednego z czołowych hodowców drobiu na Litwie. | [więcej]

Uruchomilśmy wagę samochodową w największej fabryce folii w Polsce

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla największej w Polsce fabryki folii we Wrześni.

Nowa waga samochodowa w LOTOS Oil

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla rafinerii LOTOS Oil w Gdańsku | [więcej]