Cover Image

W jaki sposób są ważone samochody ciężarowe?

Waga samochodowa to podstawowe wyposażenie wielu branż. Należy do niej branża transportowa, stacje utylizacji pojazdów, czy punkty skupu złomu. Od jakości, czułości wagi zależy zarówno zadowolenie ostatecznego klienta, jak i bezpieczeństwo wielu osób, czy to na drodze, czy w trakcie prac magazynowych. Zobaczmy więc jakie są rodzaje wag do ważenia samochodów ciężarowych? W jaki sposób waży się auta o dużych gabarytach?

Waga samochodowa osiowa

Waga samochodowa znacznie różni się sposobem budowy od wag wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym. Są to urządzenia specjalistyczne, które dla poprawności odczytów wagi współpracują z oprogramowaniem komputerowym. Programy komputerowe pozwalają również na prowadzenie ewidencji ważeń i grup towarowych. Ze względu na różne obostrzenia, ograniczenia nakładane na samochody ciężarowe, większość firm spedycyjnych, magazynów, punktów załadunkowych dysponuje wagami samochodowymi na stanie. Stosują one tzw. wagi osiowe, które z kolei dzieli się na takie podstawowe rodzaje jak: wagi samochodowe najazdowe, wagi samochodowe zagłębione oraz wagi platformowe. Ich zaletą jest na pewno fakt, że w przypadku montażu nie wymagają pozwoleń na budowę. Wagi osiowe mają wbudowane szereg czujników, które pozwalają na zwiększenie czułości dokonywanych odczytów wagi.

Wagi osiowe umożliwiają usprawnienie procesu ważenia, gdyż można je przeprowadzić w trakcie ruchu. Dodatkowo kontrola przeciążenia osi pozwala na prawidłowy załadunek towaru zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Wagi z prefabrykowanymi elementami z betonu

Poza wagami osiowymi istnieją wagi najazdowe, stosowane w zakładach przemysłowych czy też kopalniach surowców mineralnych. Wagi z prefabrykowanymi elementami z betonu eliminują konieczność wykonywania jakichkolwiek prac budowlanych w związku z ich montażem, co skraca czas oddania wagi do użytku. Są one niezastąpione na placach budowy, gdyż są one w pełni mobilne. Cechują się niezwykłą wytrzymałością, możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur (od – 30 do + 60 °C), nośnością sięgającą nawet 60 t.

Ważenie ciężarówki bez wagi – innowacyjne czujniki tensometryczne

Poza klasycznym nazwijmy to „ważeniem z wykorzystaniem wag”, coraz częściej stosuje się na wybranych odcinkach dróg czujniki tensometryczne, które pozwalają praktycznie bez wiedzy kierowcy zbadać czy dana ciężarówka jest przeładowana, czy nie ma zbyt dużego nacisku na ość w trakcie przejazdu samochodu po drodze z zamontowanymi czujnikami. Zdarza się, że odczyty te są połączone z umieszczonymi tablicami LED na poboczu, które wyświetlają komunikat o przeładowaniu auta, lub błędnym rozmieszczeniu ładunku, co ma wpływ na stabilność pojazdu podczas jazdy.

Jak widać, samochody ciężarowe można ważyć w różny sposób. Wybór rodzaju wagi należy uzależnić od wielkości pojazdów, jakie mają być ważone i tym samym zakresu maksymalnego wagi, w jaką powinno być wyposażone urządzenie. Jest to o tyle istotne, że wraz ze wzrostem nośności wagi maleje też dokładność pomiaru wagi. Dajmy na to przy wadze do 15 t, stosowane są działki legalizacyjne 5 kg, a przy 20 t jest to już 10 kg.

Wróć

Jerzy Bajkowski FHU Sensotech przedstawicielem Bilanciai na Polskę

Nasza firma została przedsawicielem Societa Cooperativa Bilanciai na Polskę. Oferujemy pełen wachlarz produktów renomowanej włoskiej firmy Bilanciai. Sprawdź naszą nową ofertę! | [więcej]

Nasza waga samochodowa w LG Chem

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową w zakładzie LG Chem w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. | [więcej]

Nasza pierwsza waga samochodowa na Litwie

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową u jednego z czołowych hodowców drobiu na Litwie. | [więcej]

Uruchomilśmy wagę samochodową w największej fabryce folii w Polsce

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla największej w Polsce fabryki folii we Wrześni.

Nowa waga samochodowa w LOTOS Oil

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla rafinerii LOTOS Oil w Gdańsku | [więcej]