Cover Image

Jakie rodzaje wag samochodowych wyróżniamy?

Wagi samochodowe zaliczane są do grupy wag przemysłowych. Przeznaczone są do ważenia samochodów, często wraz z ładunkiem, dlatego też najczęściej wykorzystywane są w branży transportowej i logistycznej. Ze względu na szerokie zastosowanie, wyróżniamy kilka rodzajów wag samochodowych, które różnią się od siebie nie tylko konstrukcją czy specyfiką działania, ale i sposobem montażu. W tym wpisie przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze rodzaje wag samochodowych.

  • Wagi samochodowe osiowe. Cechuje je stalowa konstrukcja i duża nośność. Przeznaczone są do ważenia osi pojazdu lub — przy zastosowaniu czterech platform — całego samochodu. Wyróżniamy wagi osiowe przenośne i stacjonarne. Wykorzystują statyczną metodę ważenia w przypadku pojazdów stojących, a dynamiczną przy pomiarach samochodów w ruchu. Pomiary dynamiczne są możliwe za sprawą kilku tensometrów współpracujących z sumatorem. Oprócz masy całkowitej zapewniają też pomiary nacisku na jezdnię wywieranego przez każdą z osi pojazdu. Na dokładność pomiarów wag osiowych wpływa m.in. odpowiednio wykonana zabudowa.

  • Wagi samochodowe najazdowe. Najczęściej wyposażone są w platformę umiejscowioną ponad powierzchnią gruntu. W celu wykonania pomiarów pojazdu musi wjechać na najazd stalowy albo betonowy. Waga najazdowa może być zamontowana bezpośrednio w podłożu lub nad nim. Ten rodzaj wag wyróżnia się nieskomplikowanym sposobem działania i zapewnia dokładniejsze pomiary niż wagi osiowe. Oferuje też dużą większą nośność.

  • Wagi samochodowe betonowe. Są to wagi wykonane z żelbetonu. Taka konstrukcja nie ulega korozji, dlatego też gwarantuje bardzo długi czas użytkowania. Nie wymaga też konserwacji i wykazuje odporność na działanie czynników atmosferycznych.

  • Wagi samochodowe stalowe. Konstrukcje stalowe przeznaczone są do pomiarów dokonywanych na mniejszych pojazdach. To rodzaj wag solidnych, trwałych i wytrzymałych. Istnieje możliwość wykonania wagi stalowej na indywidualne zamówienie i zgodnej z konkretnymi potrzebami i parametrami.

 

Wróć

Jerzy Bajkowski FHU Sensotech przedstawicielem Bilanciai na Polskę

Nasza firma została przedsawicielem Societa Cooperativa Bilanciai na Polskę. Oferujemy pełen wachlarz produktów renomowanej włoskiej firmy Bilanciai. Sprawdź naszą nową ofertę! | [więcej]

Nasza waga samochodowa w LG Chem

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową w zakładzie LG Chem w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. | [więcej]

Nasza pierwsza waga samochodowa na Litwie

Uruchomiliśmy nową wagę samochodową u jednego z czołowych hodowców drobiu na Litwie. | [więcej]

Uruchomilśmy wagę samochodową w największej fabryce folii w Polsce

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla największej w Polsce fabryki folii we Wrześni.

Nowa waga samochodowa w LOTOS Oil

Nasza firma dostarczyła nową wagę samochodową dla rafinerii LOTOS Oil w Gdańsku | [więcej]